Stitek MU Ústřední knihovna Přírodovědecké fakulty logo Ústřední knihovny Přírodovědecké fakulty

Otevírací doba

Po - Čt: 9.00 – 16.00 dnes je zavřeno

Pá: 9.00 – 15.00

Telefon

(+420) 549 492 478

E-mail

knihovna@tohlesmaz.sci.muni.cz

pujcovnauk@tohlesmaz.sci.muni.cz

Úvod Mapa stránek Aleph Knihovní katalog Kontakt

Aktuální informace o službách v ÚK PřF

Služby

E-prezenčka

Co to je?

Služba, která zpřístupňuje obtížně dostupné knihy v elektronické podobě na počítačích v knihovnách MU. Knihy je možné prohlížet pouze ve formátu PDF. Nelze ukládat, tisknout ani kopírovat text. Většina dokumentů obsahuje také textovou vrstvu, lze v nich tedy vyhledávat podle klíčových slov.

Jak na to?

V levém dolním rohu klikněte na tlačítko Start. Vyhledejte slovo eprezencka a program spusťte. Zobrazí se vzdálená plocha serveru s otevřeným Souborným katalogem MU.

Při vyhledávání naskenovaných knih navíc zadejte slovo „eprezenčka“ nebo „eprezencka“, případně ji v podrobnějším nastavení vyhledávání zvolte jako Žánr/Formu. Rozbalte úplný záznam vybrané knihy a kliknutím na ikonu otevřete PDF.

Z počítačů v ÚK PřF se dostanete k e-prezenčkám ze všech knihoven MU.

Knihy, zařazené do e-prezenčky, jsou na obálce označeny jejím logem.


Autorský zákon

Do práva autorského nezasahuje knihovna, zpřístupňuje-li dílo, včetně zhotovení jeho rozmnoženiny nezbytné pro takové zpřístupnění, které je součástí jeho sbírek a jehož užití není předmětem prodejních nebo licenčních podmínek, s výjimkou sdělování díla způsobem uvedeným v § 18 odst. 2, jednotlivcům ze strany veřejnosti prostřednictvím k tomu určených technických zařízení umístěných v jeho objektech, a to výhradně pro účely výzkumu nebo soukromého studia takových osob, a zamezí-li takovým osobám zhotovit rozmnoženinu díla.

Plné znění autorského zákona § 37 Knihovní licence