Education
We offer courses and seminars designed to develop your information and digital skills.
Courses are taught in Czech language only.
You will learn how to:
- Search for professional information for your seminary paper or thesis
- Cite resources correctly and simply
- Work with professional electronic article databases
- Format text according to typographical rules
- Distinguish quality resources from low-quality and irrelevant ones
You will learn how to:
- Use resources that comply with copyright law
- Create a poster, flyer or educational image
- Present a professional presentation
- Use office applications
- Read and search more efficiently
- Create mind maps
Ing. Dominik Alvaro Rada
ICT Administrator - Office for Information and Communications Technologies
phone: | +420 549 49 6430 |
---|---|
e‑mail: | , |
You will learn how to:
- Process text, image, video and audio
- Set text and apply typographic rules
- Edit photos
- Master the basics of vector graphics
- Make a video and edit the image, sound and edit it well
- Design and implement 3D printing
- Navigate in VR
Ing. Dominik Alvaro Rada
ICT Administrator - Office for Information and Communications Technologies
phone: | +420 549 49 6430 |
---|---|
e‑mail: | , |
You will learn how to:
- Understand the code of basic web formats - HTML, CSS and basic javascript
- Design and build the structure of a web page
- The basics of interactive vector graphics
During the autumn semester, lectures, seminars, talks and workshops are arranged for PhD students.
The aim of the lectures is to provide PhD students with information, advice and knowledge related to their academic and research activities.
These events are open to PhD students across MU faculties.
It is also possible for MU members to view the recording; presentation outputs can be found for some lecture also.
Contact:
První chvíle za katedrou
18. ŘÍJNA 2023 | 16.20
První chvíle za katedrou
Mgr. Ingrid Procházková, Ph.D.
Moment, kdy poprvé vstoupíte do učebny a nepokračujete dále do lavic, ale zastavíte se u katedry, bývá nezapomenutelný. Někteří se na svou první lekci v roli vysokoškolských vyučujících těší, jiní ani nevědí, jak se ocitli v učebně a jímá je hrůza. Ať už patříte do některé z těchto dvou skupin, nebo se pohybujete někde na škále mezi nimi, můžete se stát vynikajícími vyučujícími a můžete zjistit, že vás výuka nesmírně těší a naplňuje. Přijďte pobesedovat o tom, jaký byl, je nebo bude váš první semestr za katedrou a zjistit, co vlastně můžete dělat, co se po vás chce a jak vypadá kvalitní výuka, která baví nejen vás, ale i vaše studující.
Beseda proběhla v češtině a nebyla nahrávána.
Už jste převrátili svoji výuku?
8. listopadu 2023 | 16.00
Už jste převrátili svoji výuku?
ZRUŠENO PRO NEMOC
Mgr. Petr Sudický
Přemýšleli jste někdy, jakou roli hrají technologie v rámci vaší výuky? Mobilní a online technologie jsou již dávno neoddělitelnou součástí naší každodenní zkušenosti, ale vyučující často jejich potenciál nedokáží ve své výuce využít – především proto, že stále převažuje snaha pouze replikovat tradiční výukové metody jako je přednáška nebo test v online prostředí. Ani období covidu a vynuceného online vzdělávání nepřineslo příliš velké změny v tom, jak vyučující přistupují k využití online technologií – i proto se po skončení karantény všichni těšili, až se vše konečně vrátí do "normálu". Cílem tohoto semináře je představit trochu jiné uvažování o koncepci a vedení vysokoškolské výuky, která aktivně využívá možnosti online technologií – nejen pro dosažení vyšší efektivity výuky, ale především pro zvýšení kvality vzdělávací zkušenosti studentů. Je jedno, zda plánujete učit klasicky prezenčně nebo online, důležité je vědět, jak můžete svoji výuku převrátit a jaké nečekané benefity vám tento krok přinese.
Aby plánování v kariéře fungovalo
15. listopadu 2023 | 16.00
Aby plánování v kariéře fungovalo
Bc. Jaroslav Sýkora
Ukazuje se, že plánování má v kariéře význam pro pracovní i životní spokojenost, vnímaný úspěch, sebepoznání nebo kvalitu adaptace a případnou změnu směřování. Plánování je dovednost, kterou je možné se naučit a rozvíjet. Podíváme se proto na zásady efektivního plánování, oprášíme SMART cíle a nahlédneme do praktického využití současných teorií motivace tak, aby vaše plány byly nejen dobře formulované, ale zároveň odrážely vás a vaše preference.
Beseda proběhla v češtině a nebyla nahrávána.
Jak psát oponentský posudek na kvalifikační práci
22. listopadu 2023 | 16.00
Jak psát oponentský posudek na kvalifikační práci
Mgr. Pavlína Mazáčová, Ph.D.
Doktorand*ka vstupuje do mnoha nových rolí - jednou z nich je vedení nebo oponentura kvalifikačních prací. S tím souvisí také agenda posudků na tyto práce. Jak posudek koncipovat? Existují nějaká kritéria, dle nichž oponent*ka na kvalifikační práci nahlíží a promítá je do znění posudku? Která to jsou? Lze si pro oponenturu vytvořit šablonu s kritérii a tu používat? Na tyto a další otázky budeme v průběhu semináře společně hledat odpověď.
Beseda proběhla v češtině a byla nahrávána.
Thriving or just surviving? Promoting psychological resilience in doctoral students
29. listopadu 2023 | 16.00
Thriving or just surviving?
Promoting psychological resilience in doctoral students
doc. PhDr. Alena Slezáčková, Ph.D.
Wondering how to balance your personal life and your studies and to cope with challenging situations more efficiently? Want to find out the sources of your resilience and well-being and make your studies more successful and enjoyable? Come and listen to a talk on promoting mental resilience in doctoral students.
Přednáška proběhla v angličtině a byla nahrávána.
How to: STAYS ABROAD for PhD students! Should I stay or should I go?
26. října 2022 | 16.00
How to: STAYS ABROAD for PhD students!
Should I stay or should I go?
Bc. Kristýna Bajgarová
A specially prepared seminar focusing on PhD stays abroad will be held on Wednesday, 26 October. You can expect complete know-how on how to apply for stays abroad, what the possibilities and scholarship options are, what documents are needed, when to start planning the stay, what to look out for, hints and tips on how to succeed in the scholarship selection procedures, where to find information and who to contact.
Přednáška proslovena v anglickém jazyce.
Data Management Planning – Theory and practice
2. listopadu 2022 | 16.00
Data Management Planning – Theory and practice
RNDr. Michal Růžička, Ph.D.
Data are the foundation of the current research. The proper management of data starts to be an essential skill for researchers. More and more research funding agencies insist on preparing and submitting a Data Management Plan (DMP) as part of the project proposal for funding. Having FAIR Data – data that is (F)indable, (A)ccessible, (I)nteroperable, and (R)eusable – is a more and more common requirement as well as verifiability and repeatability of the scientific findings and experiments, which depends heavily on the used data.
To be successful with your research, you should be aware of the lifecycle of your data: What data you are (re)using (including licensing allowing you to do so), what data you generate and how, where you store them, back them up, store them for the long term, how you persistently and uniquely identify them, process them, analyse them, where you publish and share them, who will pay for all these data handlings; what the data really is about, for what the data is suitable and for what it is not, who can reuse the data, what particular data supports your results, how to use them to repeat your experiments etc.
In this seminar, we will discuss research data management in general. Then, more specifically, what DMP could be – yet another bureaucratic document in the pile of sheets of the project proposal papers –, and what DMP you really want to be for you – a handy overview of data you work with.
DMP should be a living document helping you keep an overview of your data. Proper DMP tools can help you not only prepare and maintain up-to-date documentation for the project proposal / final report but also help you measure how your data is to the FAIR attributes. In the seminar, we will demonstrate the preparation of DMP with the DMP tool Data Stewardship Wizard.
Přednáška proslovena v anglickém jazyce.
Open Science – Current status and emerging trends
9. listopadu 2022 | 16.00
Open Science – Current status and emerging trends
Mgr. Ing. Jiří Marek
The seminar will present the current state of Open Science and its impact on the research environment, specifically on the scientific research activity itself. Participants will be introduced to the general principles of Open Science and to specific sub-areas that this concept includes. The seminar will also introduce support options for Masaryk University researchers in this area.
Přednáška proslovena v anglickém jazyce.
Co (ne)funguje při učení
23. listopadu 2023 |16.00
Co (ne)funguje při učení
Mgr. Zuzana Kročáková
Kdo při výuce víc mluví, ten se toho víc naučí.
Náročné úkoly studenty více motivují.
Schopnost soustředění narůstá s věkem.
Které z těchto principů opravdu platí? A jak vystavět výuku tak, aby maximálně podpořila učení studentů?
Na workshopu probereme některé z principů, které podle výzkumů podporují učení, a podíváme se i na mýty, které se o učení tradují. Praktickým výstupem pak budou tipy, jak těchto zákonitostí využít ve vlastní výuce, aby byl její dopad na učení se studentů zřetelný.
Tento workshop proběhl prezenčně v Týmové studovně Fyzika v Ústřední knihovně PřF, byl veden pouze v českém jazyce nebyl nahráván.
Ph.D. grant landscape and beyond
30. listopadu 2022 | 16.00
Ph.D. grant landscape and beyond:
Grant agenda for Ph.D. students and how to get ready for the main opportunities beyond the Ph.D.
Mgr. Jakub Zeman
Your Ph.D. graduation is approaching, you start thinking about your professional future. What options are there for you? What are your career dreams and fears? And have you ever seen or written a grant application, or even implemented a grant? What do you need to know to be able to prepare a grant application? And (why) should you care, at all?
Individual grant opportunities for Ph.D. students are scarce. The nature of aspiring researchers’ involvement in the world of grant funding is different. They should actively seek opportunities to get engaged in grant activities of their mentors, or other senior researchers, both at the stage of grant proposal preparation and project implementation. Getting familiar with grant agenda should be an essential part of Ph.D. education, especially for those who want to pursue an academic career, but also for those aspiring to a career outside academia. So do you already have you grant proposal idea on your mind, or on paper? And do you know where and why you should apply?
Přednáška proslovena v anglickém jazyce.
Open access/Open science
5. října 2021 | 10.00
Open access/Open science
Mgr. Ing. Jiří Marek
Seminář představí aktuální stav Open Science iniciativ u nás i ve světě. Zaměří se na popis praktického dopadu těchto iniciativ na kariéru mladých vědeckých pracovníků a představí oblasti podpory, které jsou dostupné na MU. Cílem semináře je vzbudit zájem o tento nový styl vědecké komunikace a předat účastníkům praktické rady do další vědecké kariéry.
Přednáška proslovena v českém jazyce.
Kreativní a kritické myšlení nejen ve vědě
7. října 2021 | 10.00
Kreativní a kritické myšlení nejen ve vědě
Mgr. Dagmar Chytková
Seminář je zaměřený na rozvoj technik kreativního a kritického myšlení, které je důležité v mnoha oblastech života, tedy i ve vědě. Cílem semináře není najít univerzální techniku pro vědu, ale rozvinout myšlení, které dopomůže na denní bázi přemýšlet kriticky i kreativně. Seminář také hravou formou nabídne několik metod, jejichž smyslem je poznat, jak rozvinuté toto myšlení máme.
Seminář prosloven v českém jazyce.
Data management plan
21. října 2021 | 10.00
Data management plan
RNDr. Michal Růžička, Ph.D.
Data are the foundation of the current research. The proper management of data starts to be the essential skill of researchers. More and more research funding agencies insist on preparing and submitting a Data Management Plan (DMP) as part of the project proposal for funding. Having FAIR Data – data that is (F)indable, (A)ccessible, (I)nteroperable, and (R)eusable – is a more and more common requirement as well as verifiability and repeatability of the scientific findings and experiments, which depends heavily on the used data.
To be successful with your research, you should be aware of the lifecycle of your data: What data you are (re)using (including licensing allowing you to do so), what data you generate and how, where you store them, back them up, store them for the long term, how you persistently and uniquely identify them, process them, analyse them, where you publish and share them, who will pay for all these data handlings; what the data really is about, for what the data is suitable and for what it is not, who can reuse the data, what particular data supports your results, how to use them to repeat your experiments etc.
In this seminar, we will discuss research data management in general. Then, more specifically, what DMP could be – yet another bureaucratic document in the pile of sheets of the project proposal papers –, and what DMP you really want to be for you – a handy overview of data you work with.
DMP should be a living document helping you keep an overview of your data. Proper DMP tools can help you not only prepare and maintain up-to-date documentation for the project proposal / final report but also help you measure how your data is to the FAIR attributes. In the seminar, we will demonstrate the preparation of DMP with the DMP tool DataStewardship Wizard.
Přednáška proslovena v anglickém jazyce.
Duševní vlastnictví a jeho ochrana
26. října 2021 | 10.00
Duševní vlastnictví a jeho ochrana
Mgr. Markéta Vlasáková, Ph.D.
Co je to patent? A může nám k něčemu být, i když sami nechceme patentovat? Ano: databáze patentů jsou dostupné komukoliv bez omezení a bez poplatků. Patentová literatura pokrývá veškeré moderní technické poznání, je to zdroj inspirace, a především již známých řešení, abychom je nemuseli vynalézat znovu. Na semináři si o patentech a jejich využití pro náš výzkum povíme podrobněji a také se do několika patentových databází podíváme.
Přednáška proslovena v českém jazyce.
Elektronické informační zdroje na MU
4. listopadu 2021 | 10.00
Elektronické informační zdroje na MU
Mgr. Jana Plotková
V semináři se stručně seznámíte s multioborovými i oborovými databázemi dostupnými na MU, s vyhledávacím rozhraním Muni Discovery a pokročilým vyhledáváním na Portálu elektronických informačních zdrojů (ezdroje.muni.cz). Ukážeme si, jak získat plný text článku či bibliografické informace o publikaci a trvalý odkaz. Představíme si i některé užitečné volně dostupné zdroje na internetu.
Seminář prosloven v českém jazyce.
Vykazování publikační činnosti na PřF (RIV)
9. listopadu 2021 | 10.00
Vykazování publikační činnosti na PřF (RIV)
Mgr. Marie Šípková
V semináři se dozvíte: jakým způsobem jsou evidovány výsledky výzkumu a vývoje do IS MU na PřF, které výsledky jako autoři smíte vkládat do ISu sami, a které se vkládají centralizovaně, jaké náležitosti by jednotlivé typy publikací měly splňovat a které publikace odvádět do RIVu.
Přednáška proslovena v českém jazyce.
Hodnocení vědy a bibliometrie (v ČR a na MU) – databáze a analýza
15. listopadu 2021 | 10.00
Hodnocení vědy a bibliometrie (v ČR a na MU) – databáze a analýza
Mgr. Michal Petr
Hodnocení vědy je celosvětově diskutovaným tématem, zejména s ohledem na společenskou odpovědnost vůči veřejným financím ve výzkumu, ale také v souvislosti s tlakem na publikační činnost. Mělo by být především strategickým nástrojem, v českém prostředí je nadto nedílně propojeno s financováním vědy. Cílem přednášky je přinést posluchačům představu o tom, s jakými formami hodnocení se ve své práci mohou potkat a co je pro ně jako jednotlivce v této oblasti důležité. Přestože se zaměříme především na národní kontext, zmíníme i příklady ze zahraničí a obecné principy dobré praxe. Nejdůležitějším produktem výzkumníka zůstává vědecká publikace, proto se dále zaměříme na význam bibliometrie jako podpůrného nástroje hodnocení.
Přednáška proslovena v českém jazyce.
Genderová rovnost ve výzkumu
23. listopadu 2021 | 10.00
Genderová rovnost ve výzkumu
Mgr. Jana Dvořáčková, Ph.D.
Genderová rovnost je významným tématem evropských vědních politik, přičemž v posledních letech je kladen důraz také na to, aby byly brány v potaz možné genderové dimenze obsahu výzkumu, a to bez ohledu na jeho obor. Tyto snahy postupně pronikají i do národních politik, požadavků grantových agentur a opatření zaváděných vysokoškolskými a výzkumnými institucemi. Z jakých důvodů je genderu ve výzkumu tato významná pozornost věnována? Seminář se zaměří na vybrané problémy, na něž uvedené politiky a aktivity reagují – na specifika pracovních podmínek ve výzkumu a jejich genderové aspekty. Pozornost bude věnována také možným přínosům zohlednění genderové dimenze v obsahu výzkumu a základním postupům, jak zohlednění genderové dimenze dosáhnout.
Přednáška proslovena v českém jazyce.
Pokročilé rešeršní strategie
13. října 2020 |10.00
Pokročilé rešeršní strategie
Marie Šípková / Dagmar Chytková
Účastníky seznámíme s procesem vyhledávání informací, typologií rešeršních strategií a praxí rešeršních postupů. V rychlosti si také zopakujeme, jaké elektronické informační zdroje pro různé obory poskytuje MU a jaké jsou obecné zásady při vyhledávání v EIZ.
Přednáška proslovena v českém jazyce.
EIZ vs. Google
15. října 2020
EIZ vs. Google
Marie Šípková / Dagmar Chytková
V rámci semináře se posluchači seznámí s rozdíly ve vyhledávání v elektronických informačních zdrojích a vyhledávání na Google (či Google Scholar), také s výhodami a nevýhodami zmíněných zdrojů.
Přednáška proslovena v českém jazyce.
Kreativní a kritické myšlení ve vědě
20. října 2020 | 10.00
Kreativní a kritické myšlení ve vědě
Dagmar Chytková
Seminář je zaměřený na rozvoj technik kreativního a kritického myšlení, které je důležité v mnoha oblastech života, tedy i ve vědě. Cílem semináře není najít univerzální techniku pro vědu, ale rozvinout myšlení, které dopomůže na denní bázi přemýšlet kriticky i kreativně. Seminář také hravou formou nabídne několik metod, jejichž smyslem je poznat, jak rozvinuté toto myšlení máme.
Přednáška proslovena v českém jazyce.
Open access, repozitáře a creative commons
27. října 2020 | 10.00
Open access, repozitáře a creative commons
Jiří Marek
Seminář představí aktuální stav Open Access/Open Science iniciativ u nás i ve světě. Zaměří se na popis praktického dopadu těchto iniciativ na kariéru mladých vědeckých pracovníků. Cílem semináře je tak vzbudit zájem o tento stále ještě poměrně nový styl vědecké komunikace a předat účastníkům praktické rady do další vědecké kariéry.
Přednáška proslovena v českém jazyce.
Normy a patenty
3. listopadu 2020
Normy a patenty
Martina Machátová
Normy a patenty představují speciální druhy dokumentů, které odrážejí současný stav zejména technického vývoje. Plné texty patentových dokumentů jsou zpravidla přístupné veřejnosti zdarma. Udělené patenty i patentové přihlášky mohou být cenným zdrojem aktuálních informací a inspirací pro další vývoj a výzkum. V tomto tematickém bloku získáte nejprve základní informace o normách, patentech a užitných vzorech. Poté si ukážeme vyhledávání v některých volně přístupných databázích norem a patentů.
Přednáška proslovena v českém jazyce.
Vykazování publikační činnosti (RIV)
5. listopadu 2020 | 10.00
Vykazování publikační činnosti (RIV)
Marie Šípková
Seminář je zaměřený na vykazování publikační činnosti autorů PřF do IS MU. Posluchači se dozví o postupech souvisejících s evidencí vědecko-výzkumných výsledků, jaké náležitosti by jednotlivé typy publikací měly splňovat, které publikace odvádět do RIV, jaké chyby nejčastěji autoři při vykazování dělají aj.
Přednáška proslovena v českém jazyce.
Citační databáze a citační analýza
10. listopadu 2020 | 10.00
Citační databáze a citační analýza
Lenka Hrdličková
Seminář se zaměří na využití citačních databází Web of Science a Scopus. Podrobněji se budeme věnovat těmto třem tématům:
- Hodnocení časopisů v citačních databázích (Impakt faktor, Article Influence Score, Scimago Journal Rank, zařazení do kvartilů)
- Hodnocení autorů v citačních databázích, autorské profily, H-index
- Jednoznačné identifikátory autora (ORCID, ResearcherID, Scopus Author ID)
Přednáška proslovena v českém jazyce.
Sociální sítě pro vědce
18. listopadu 2020 | 10.00
Sociální sítě pro vědce
Ilona Trtíková
Cílem semináře je seznámit účastníky se sociálními sítěmi určenými pro vědce. Mezi nejznámější sítě patří Researchgate a Academia.edu, které se stávají cenným zdrojem informací, kde lze sledovat aktuální vědecké poznatky. V rámci semináře bude ukázáno, co vše sociální sítě nabízejí a jaké jsou možnosti publikování, prezentace vlastní práce.
Přednáška proslovena v českém jazyce.
Jak na kvalitní konferenční příspěvek
24. listopadu |10.00
Jak na kvalitní konferenční příspěvek
Michal Černý
Cílem semináře je nabídnout studentům základní zkušenosti a tipy, jak nachystat konferenční vystoupení - od práce s abstraktem a názvem příspěvku tak, aby zaujal a prošel schvalováním, až po samotnou přednášku. Projdeme cíle vystupování na konferenci, strukturu vystoupení, rady jak udělat slidy, na co si dát pozor i čemu se vyhnout. Seminář nenabízí jedinou, zaručeně správnou cestu, ale bude spíše diskusním rozcestníkem a burzou dobrých i špatných zkušeností.
Přednáška proslovena v českém jazyce.
Grafika konferenčního posteru
26. listopadu 2020 |16.00
Grafika konferenčního posteru
Dagmar Chytková
Seminář nabídne pohled na možnosti grafického vzhledu konferenčních posterů. Soustředit se bude na typografickou i grafickou stránku, rozebere příklady špatné praxe a nabídne tipy a zkušenosti, jak vytvořit snadno a rychle kvalitně zpracovaný poster pomocí různých nástrojů.
Přednáška proslovena v českém jazyce.
Pedagogické minimum pro učící doktorandy
1. prosince | 10.00
Pedagogické minimum pro učící doktorandy
Pavlína Mazáčová
Doktorand má vedle svých studijních povinností obvykle na starost také výuku. Jak si připravit didakticky kvalitní hodinu? Které aspekty aktivního učení lze do výuky zařadit? Jak vybrat vhodné metody výuky i způsoby evaluace? Potřebuje výuka na univerzitě nějaká "pravidla hry"? Pokud vás tyto otázky zajímají a máte i další, na něž byste rádi získali odpovědi, přijďte na seminář, který povede dr. Pavlína Mazáčová z FF MUNI.
Přednáška proslovena v českém jazyce.
Predátorské časopisy
3. prosince 2020 | 10.00
Predátorské časopisy
Lukáš Plch
Na semináři se účastníci seznámí s kritérii pro hodnocení formální kvality odborných periodik. Vysvětlen bude důvod vzniku tzv. predátorských časopisů, jejich charakteristika a kritéria pro jejich určování. Rovněž bude účastníkům představena metodika hodnocení časopisů vytvořená Knihovnou univerzitního kampusu. Součástí semináře budou praktické ukázky.
Přednáška proslovena v českém jazyce.
Loading map…
off-line attendance:
IC2, Pavilion 12, Faculty of Science MU, Kotlářská 2, Brno
The capacity of the room is 15 persons.
on-line attendance:
The link to the lesson is sent during the day of the lesson via MS Teams.
Capacity is unlimited.
Do you have an idea for a presentation topic? Write to us: